KADINLARIMIZI, ERKEN TANISI MÜMKÜN VE ÖNLENEBİLİR KANSER TÜRLERİNE KARŞI BİLİNÇLENDİRMEYE VE FARKINDA KILMAYA DEVAM EDİYORUZ….

 • KADINLARIMIZI, ERKEN TANISI MÜMKÜN VE ÖNLENEBİLİR KANSER TÜRLERİNE KARŞI BİLİNÇLENDİRMEYE VE FARKINDA KILMAYA DEVAM EDİYORUZ….

  Milli Eğitim Bakanlığı ve Kanser Hastalarına Yardım Derneği İşbirliğiyle Organize Edilen, “Kanser Konusunda Toplumu Bilinçlendirme ve Farkındalık Eğitim Projesi” Çalışmaları Kapsamında Köy Kadın Kurslarında “En Sıklıkla Görülen ve Erken Tanısı Mümkün Olan Kanser Türlerinde Bilinçlendirme ve Farkındalık Seminer Programları” bugün İskele Köy Kadın Kursuna Katılan Bayanlarla Gerçekleştirildi….
  Milli Eğitim Bakanlığı, Mesleki Teknik Öğretim Dairesi Müdürlüğü ve Kanser Hastalarına Yardım Derneği ortak organizasyonu ile Köy Kadın Kurslarına katılan bayanlara yönelik olarak bayanlar arasında en sıklıkla görülen kanser türlerinden başta “Meme ve Rahim Ağzı Kanserleri” olmak üzere erken tanısı ve korunulabilmesi mümkün diğer kanseri türlerinden olan “Akciğer Kanser, Bağırsak Kanseri, Rahim Kanseri, Cilt Kanseri, Mide Kanseri, Yumurtalık Kanseri, Mesane Kanseri ve Tiroid Kanseri” konularındaki sürekli eğitim ve farkındalık bilinçlendirme çalışması 31 Ekim 2014 Cuma günü İskele’de Köy Kadın Kursuna katılan bayanlarla gerçekleştirildi. Oldukça yoğun bir katılım ve ilgiyle gerçekleştirilen farkındalık seminer programımızda bayanlarımıza kanser hastalığında erken tanının önemi vurgulanarak, erken tanınabilir ve önlenebilir kanser türlerinde hangi tür şikayetlere dikkat edilmesi gerektiği, bilmin en son önerileriyle erken tanınabilir kanser türlerinde hangi erken tanı yöntemlerinin uygulanması gerekliliği konularında bilgiler verildi. Ayrıca önlenebilir kanser türlerinden nasıl korunulması ve sağlıklı yaşamsal alışkanlıklarla ilgili bilgi ve öneriler verildi. Program sonunda bayanların kanser hakkında en çok merak ettikleri konular da ayrıca tartışıldı. 
  Kanser Hastalarına Yardım Derneği, Bilimsel Danışma ve Eğitim Çalışmaları Birimi olarak Temel Onkoloji Uzmanı Mine Çağlar tarafından gerçekleştirilen farkındalık programlarında, bilgi ve tecrübelerinin detayları kişilere multivizyon eşliğinde görsel sunum olarak aktarıldı ve bilinçlendirici broşürlerle yazılı bilgiler de sunuldu. 
  2014-2015 Eğitim ve Öğretim yılında Köy Kadın Kurslarına yönelik düzenlenecek kanser farkındalık programları kapsamında bir sonraki program 3 Kasım 2014 Pazartesi günü Dikmen’de, Dikmen Köy Kadın Kursuna katılan bayanlarımızla ve 6 Kasım 2014 Perşembe günü Lefkoşa’da Necati Taşkın İlkokulu Köy Kadın Kursuna katılacak bayanlarımızla gerçekleştirilecektir. 
  “Kanser Farkındalık Programları”, “Konferanslar”, “Seminerler” ve “Bayanlarımıza Özel Ev Sohbetleri” programlarına katılmak ve detaylı bilgi almak isteyen tüm vatandaşlarımız Kanser Hastalarına Yardım Derneği’ne başvurarak bilgi almaları mümkün olabilecektir. 

  Mine Çağlar
  Temel Onkoloji Uzmanı
  Kanser Hastalarına Yardım Derneği Bilimsel Danışmanı

   

  10734239_880726151939832_3063553615140669351_n