KHYD'nin Eğitim Sohbetleri Sürüyor - Lapta (24.02.2012)

  • Kanser Hastalarına Yardım Derneği katkılarıyla aralıksız devam eden Kansere Karşı Farkındalık ve Toplumu Bilinçlendirme seminerleri dizisinin bir diğeri Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Doçenti, Çocuk Onkoloji Uzmanı Doç. Dr. Kudret Çağlar ve Temel Onkoloji Uzmanı Mine Çağlar tarafından Lapta’da gerçekleştirildi. 

    Kanser Hastalarına Yardım Derneği’nin tanıtımı, amacı ve aktiviteleri hakkında bilgilerle başlayan seminer, Temel Onkoloji Uzmanı Mine Çağlar’ın sunumu ile devam etti. Halkın ilgi gösterdiği seminerde Temel Onkoloji Uzmanı Mine Çağlar, kanser hastalığının tanımını, oluşum mekanizmasını, belirtilerini, en sıklıkla görülen kanser türleri, görülme sıklığı, nedenleri, belirtileri ve erken tanı yönünden neler yapılması gerektiği ve nelere dikkat edilmesi gerektiği konulardaki bilgileri ve hastalıktan korunma yöntemlerini aktardı. Kanser hastalığını erken tespit etmede bireyin önce kendi vücudunu tanıması için yapılması gerekenleri ve erken teşhisin sağlıklı yaşam şartlarını tekrar kazanmayı artırdığını ifade etti.

    Seminer, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Doçenti, Çocuk Onkoloji Uzmanı Doç. Dr. Kudret Çağlar’ın çocukluk çağı kanserleri, ülkemizde ve dünyada görülme sıklıkları, çocukluk çağı kanserlerinin nerden köken aldığı, oluşum nedenleri ve tedavi sürecini açıkladığı sunumu ile devam etti. Düzenlenen seminer, bilinçlendirici broşürlerin dağıtılması ile katılımcıların soru ve cevaplarının ardından son buldu.

     

    430400_379745308704588_1153112781_n