“1-8 Kasım Haftası”, “Lösemili Çocuklar Haftası”

 • “1-8 Kasım Haftası” “Lösemili Çocuklar Haftası” olarak, tüm dünyada, Türkiye’de ve ülkemizde de birçok etkinlik ve organizasyonla hastalıkla ilgili farkındalık yaratılmaya çalışılmaktadır. Özellikle, “1-8 Kasım, Lösemili Çocuklar Haftası”nda, lösemi hastalığı ile mücadele eden çocuklara moral vermek, daha kaliteli yaşam standartlarına ulaşmaları için bu hastalığa dikkatleri çekmek ve hastalıkla ilgili farkındalık yaratmak amaçlanmaktadır.
  Kanser Hastalarına Yardım Derneği olarak haftanın önemi dolayısıyla bu basın bildirisini sizler vasıtasıyla tüm toplumumuzla paylaşmak ve farkındalık yaratmak amaçlı hazırladık.
  Kanser hastalığı, tek hücre hastalığıdır. İnsan organizmasındaki herhangi bir organ veya dokudan köken alabilir. Farklı bir ifadeyle, kanser hastalığı kontrolsüz ve aşırı üreyen hücrelerden oluşan ve zamanla yarışan bir hastalıktır....
  Çocukluk yaş grubunda en sıklıkla görülen kanser türlerinin başında “kan kanseri” olarak da ifade edilebilen “lösemi” hastalığı yer almaktadır. Lösemi (kan kanseri), kemik iliğinde üretilen kan hücrelerinin kontrolsüz şekilde çoğalmasıyla ortaya çıkan önemli bir kanser türüdür. Lösemi’nin (Kan kanseri), sebebi tam olarak bilinmese de, bu hastalığa olumsuz etki yapan ve hastalığın oluşmasında rol oynayabilen faktörler bulunmaktadır. Bu faktörler içerisinde bazı kromozomal hastalıklar, genetik yatkınlıklar, bazı viral enfeksiyonlar, yüksek doz radyasyona ve benzen türü kimyasal maddelere maruz kalmak gibi etkenler yer almaktadır. Son yıllarda yapılan bazı çalışmalarda, gebelik sırasında sigara içen annelerin çocuklarında artmış lösemi sıklığı saptanmıştır.

  Lösemiler çocukluk çağındaki kanser vakalarının %35-40’ını oluşturarak görülme sıklığı sıralamasında birinci sırada yer almaktadırlar. Lösemiler, akut ve kronik olmak üzere iki ana grup üzerinden sınıflandırılırlar. Akut lösemiler, bölünme hızları yüksek ve hızlı ilerleyebilen hastalıklardır. Hızla tedaviye başlanılması gereklidir. Bunun yanında tedaviye olan yanıtları da o oranda yüksektir. Kronik lösemiler ise yavaş seyirli ve tedavi yanıtları akut olanlara göre daha yavaştır. Daha sıklıkla ileri yaş hastalığı olarak bilinirler.
  Lösemiler arasında çocukluk yaş grubunda en sık görüleni akut başlayanlardır. Akut lösemiler, hücre cinsine göre; ALL (Akut Lenfoblastik Lösemi) ve AML (Akut Myeloblastik Lösemi) olmak üzere 2 ana gruba ayrılır. Kendi içlerinde de alt sınıflar tanımlanmıştır. Akut lösemilerde, kemik iliğinde olgunlaşmamış kan hücreleri hızlı bir şekilde üretilmekte ve sonuçta sağlıklı-normal kan hücrelerinden sayıca daha fazla hale gelmektedirler. Bu anormal hücreler diğer organlara da yayılarak, organları fonksiyonlarını yapamaz hale getirmek sureti ile hastalık belirtilerini ortaya çıkarırlar.
  Diğer kanser türlerinde gözlenen belirtiler olduğu gibi löseminin de kendine özgü belirti ve bulguları da vardır. Hastalığın önemli belirtileri … Ateş (%60), Solukluk, kansızlık (ALL, AML ve MDS), Kemik ağrısı, topallama ve yürüyememe, ciltte veya dişetinde kanamalar (ALL ve AML), halsizlik, yorgunluk, karın ağrısı, iyileşmeyen yaralar, sebebi bilinmeyen kilo kaybı, boyunda, kasıkta veya vücudun herhangi bir yerinde kitle,...Ayrıca, hastalığın yayıldığı organlara ait belirtiler içerisinde örneğin baş ağrısı, kusma, karın ağrısı, görme bozuklukları gibi şikayetler de görülebilir. Burada dikkat edilmesi gereken önemli nokta, özellikle bu tür şikayetler gözlendiği takdirde hiç geç kalmadan Çocuk Hematoloji veya Çocuk Onkoloji Uzmanlarına başvurulmasıdır.

  Uzm. MİNE ÇAĞLAR
  Temel Onkoloji Uzmanı
  Kanser Hastalarına Yardım Derneği Bilimsel Danışmanı

  45093869_2167974823214952_5610704177505239040_n