Önümüzdeki Etkinlikler

 • 26 yıldır kahrımızı çektiğiniz ve yaptığınız haberlerle bu güzel günlere ulaşmamıza vesile olduğunuz Yine ‘1-7 Nisan Kanser Haftası’nın 26. Sına girdik

  Ne yazık ki kanser haftasına, kanser hastalığından kaybetmiş olduğumuz genç insanlarımızın acısıyla giriyoruz

  Kaybettiklerimize Allah’tan rahmet, Ailelerine sabır dilerken binlerce kanser hastasının bu mücadeleyi başarı ile bitirip sağlıklarına kavuştuğunu da unutmamak lazım

  Bu Yılı Derneğimiz

  Tedavi ayağında mutlu olduğu konular var

  Artık ülkede onkologlar var

  Tam teşekküllü biri özelde YDÜ, biri Devlet’te 2 tane onkoloji hastanemiz var.

  Erken teşhis, tanı ve tedavi için en güzel cihazlara sahibiz .

  Lakin kim ne derse desin her gün aramıza yeni Kanser vakaları ile yeni insanların katılması hem aile hem ülke için büyük bir travma olduğu kadar ayni zamanda büyük ekonomik bir kayıptır da.

  Her kanser hastası ve ailesi, psikolojik olarak bir yıkım yaşar, korkuları travmaya dönüşür ve yılda 600-700 yeni kanser vakasının etkilediği aile bireyleriyle, dostları hiç de azımsanacak sayıda değil..

  Bir hastanın 50 kişilik; eşi, çocukları ve iş arkadaşlarını etkilediğini düşünürsek yılda en az 30 bin yeni kişi bu zor süreçte kenetlenmekte ama buna ragmen bu süreçte mutlaka da zorlanmaktadır.

  Bu bağlamda derneğimiz bu yıl biri Kanser Hastalarına Yardım Derneği organizasyonu, Diğeri ise DAÜ işbirliğinde; 2 tane psikoloğumuzun yapacağı sunumlarla hasta ve hasta yakınlarını desteklemeye çalışacaktır.

  Halen yediklerimiz, içtiklerimiz konusunda endişeliyiz, hala neden kanser oluyoruzun cevaplarını bekliyoruz .

  Sevindirici başka bir unsur ise KHYD ile Devlet ve özel hastanelerdekiverilerin bu yıl da toplanmış ve nisanda kanser haftasında kanser dağılımının açıklanacağı müjdesidir.

  Bugüne kadar 2012 yılına kadar açıklanan veriler şimdi daha da güncele yaklaşmış ve daha doğru hesaplamalarla elimizde olacaktır.

  Bunun sonucunda nereleri tarayacağımız bariz ve net bir şekilde bu tabloda görülecektir.

  Nüfusumuzu net bilmek de doğru istatistikler için şart olsa da ülkemizde şu an belirlenen nüfusa göre de bir kanser artışı olduğu söylenemez

  Devlet tarafından Sn.Bakanın gezici tarama aracı ile taramalara başlanacağı sözünü almıştık, ülkede erken teşhiste kurtarıcı rolü oynayacak olan bölgeleri gezecek aracın ne zaman geleceği ve taramalara ne zaman başlanacağı ile ilgili olarak Bakanımız Sn. Filiz Besim’den bilgi isteyeceğiz.
  Bugün neredeyse teşhislerin yüzde elliden fazlasını kişi kendisi tespit etmektedir.

  Çökmüş olan erken tanı ve tarama Çalışmalarımızı Yeniden çalışır hale getirmeli.

  Sistemi güçlendirerek her bölgede erken tanı merkezlerimizi uzmanlarla birlikte hayata geçirmeliyiz. İnsanımızı rutin taramalardan geçirirsek eğer Devletin pahalı ilaçlar almasına gerek kalmadan ucuza mal olacak tetkiklerle insanımızı korumuş olacağız.

  Kanser hastalarının tedavileri sürecinde maddi olarak da desteklenmesi gerekmektedir.

  Eşlerden birisi kanser olmuşsa mutlaka birlikte tedavide koşuşturan bu insanımız maddi ve manevi her yönden desteklenmelidir.

  Hemen hemen her 2 günde 3 hastanın uğradığı sadece bağışlarla ayakta duran derneğimiz bu talepleri karşılamaya çalışırken zorlanmaktadır.

  Eşlerden biri maaş alsa bile o maaş artık benzinlere özel bakıma yetmemektedir bu nedenle radyoterapi, Kemoterapi bitene kadar güvence içinde kanser hastaları da devletin desteğini alarak moralli bir şekilde tedavisine gitmelidir.

  Bu yıl hastalarımıza yönelik psikolojik destek amaçlı seminerler, Piknikte hastalarımızla müzikli eğlence, Moral depolama etkinlikleri ağırlıklı olarak yapacaklarımızdır.

  Hükümet yetkilileri ve özellikle Sağlık Bakanlığı ile ise kanser konusunda mutlaka yapılması gerekenlerin daha süratle hayata geçmesi, iveilik kazanması için yıllardır öncülüğünü yaptığımız kanser konusunda işbirliğimizi sürdüreceğiz.55586281_2392534404092325_6706115833795444736_n55822303_2392534360758996_1977317726632280064_n